تبلیغات
بورس ژاپن - لندن - امریکا- فارکس - عرضه و تقاضا
عرضه و تقاضا
هیچ چیز اسرار آمیزی در مورد حمایت و مقاومت وجود ندارد این همان قاعدة عرضه و تقاضای قدیمی است‌‌‌، اصول اقتصاد خرد را به یاد بیاورید: خطوط عرضه یا تقاضا نشان میدهند كه عرضه یا تقاضا در یك قیمت مشخص چقدر خواهد بود.

خط عرضه نشان دهنده مقداری (تعداد سهام) است كه فروشندگان تمایل دارند در قیمت مشخصی عرضه كنند و بفروش برسانند. وقتی قیمت افزایش می‌یابد، تعداد فروشندگان هم بیشتر میشود و دلیل آن هم اینست كه سهامداران بیشتری تمایل به فروش در قیمت های بالاتر دارند.

خط تقاضا نشان دهنده تعداد سهامی است كه سهامداران در قیمت مشخصی، تمایل به خرید آن دارند. با افزایش قیمت همانطور كه تمایل خریداران برای خرید سهام كم می‌شود از تعداد آنها نیز كاسته می‌شود.

شكل زیر(نمودار عرضه – تقاضا) نشان می‌دهد كه در هر قیمتی، چه تعداد خریدار و فروشنده وجود دارند. به عنوان مثال نمودار زیر نشان می‌دهد كه در قیمت 5/42، 10 خریدار و 25 فروشنده وجود دارند.

برای دیدن سایز بزرگ روی عكس كلیك كنید

نام: image008.jpg
تعداد نمایش: 305
حجم: 12.7 کیلوبایت

حمایت در قیمتی رخ می‌دهد كه در آن خط عرضه به محور عمودی می‌رسد (به عنوان مثال 5/27 در نمودار بالا). قیمت پایین‌تر از این مقدار نمی‌آید، چرا كه هیچ فروشنده‌ای حاضر به فروش در این قیمت{یا قیمتهای پایین‌تر} نیست.

مقاومت در قیمتی رخ می‌دهد كه در آن خط تقاضا به محور عمودی می‌رسد (به عنوان مثال 5/47 در شكل بالا). قیمت از این مقدار بالاتر نمی‌رود، چرا كه هیچ خریداری حاضر به خرید در قیمت‌های بالاتر از این مقدار نیست.

در یك بازار آزاد این خطوط دائما در حال تغییر هستند. همانطور كه انتظارات سرمایه‌گذار تغییر می‌كند، قیمت‌های مورد پذیرش خریدار و فروشنده نیز تغییر می‌كند. شكست سطح مقاومت نشان دهنده جابجایی نمودار تقاضا به سمت بالا می‌باشد یعنی خریداران حاضرند كه سهام را در قیمت‌های بالاتر خریداری كنند. بطور مشابه شكست سطح حمایت نشان می‌دهد كه نمودار عرضه به سمت پایین جابجا شده است.

اساس بسیاری از ابزارهای تحلیل تكنیكی ریشه در مفهوم حمایت و مقاومت دارد. نمودار قیمت سهام دید خوبی از عملكرد این نیروها در تقابل با یكدیگر به ما می‌دهد.

پشیمانی معامله‌گران
پس از یك شكست در سطح حمایت / مقاومت، عموماً این سئوال برای معامله‌گران پیش می‌آید كه سطح قیمت جدید چیست. به عنوان مثال، بعد از یك گذر قیمتی از سطح مقاومت، هر دو گروه فروشندگان و خریداران ممكن است به سطح قیمتی جدید به دیده شك و تردید نگاه كنند{و آن را معتبر ندانند} و تصمیم به فروش بگیرند. این مسئله باعث به وجود آمدن پدیده‌ای می‌شود كه از آن به عنوان " پشیمانی معامله‌گران " یاد می‌كنیم. پس از واقع شدن این پدیده و شكست سطح مقاومت(یا حمایت) سطح قیمتی جدید مورد توافق خریداران و فروشندگان قرار نمیگیرد و قیمت به سطح مقاومت(یا حمایت) قبلی باز میگردد.

گذر سهام شركت Phillip Morris را در شكل زیر در نظر بگیرید. توجه كنید كه چطور بعد از شكست سطح مقاومت، قیمت با یك تصحیح به سطح قیمتی پیشین باز می‌گردد.

برای دیدن سایز بزرگ روی عكس كلیك كنید

نام: image009.gif
تعداد نمایش: 267
حجم: 12.9 کیلوبایت

رفتار قیمت پس از دوره‌های پشیمانی معامله گران بسیار مهم و تعیین كننده است. یكی از این دو حالت رخ می‌دهد: یا همه به این نتیجه می‌رسند كه قیمت جدید قابل اتكا نیست، كه در این حالت قیمت به سطح قیمت پیشین بر می‌گردد، یا سرمایه‌گذاران قیمت جدید را می‌پسندند، كه در این حالت قیمت به حركت در همان جهتی كه سطح حمایت یا مقاومت را قطع كرده است، ادامه میدهد.

پس از دوره پشیمانی معامله‌گران، در حالتی كه اجماع انتظارات بر این است كه قیمت جدید(كه بالاتر است) غیر قابل قبول است، تله سنتی صعود تقلبی(گذر نادرست) به وجود می‌آید. همانطور كه در شكل زیر نشان داده شده است قیمت از سطح مقاومت 5/67 دلار خارج شده است (فریب‌خوردن گله خریداران مبنی بر بالاتر رفتن قیمت)، و سپس با توافق بر قابل اتكا نبودن قیمت جدید، قیمت به زیر سطح مقاومت برگشته و خریدارانی را كه سهام‌های با قیمت بالا خریداری كرده‌اند را جا می‌گذارد.

برای دیدن سایز بزرگ روی عكس كلیك كنید

نام: image010.gif
تعداد نمایش: 247
حجم: 14.4 کیلوبایت

شرایط مشابهی تله نزول تقلبی را به وجود می‌آورد. به شكل زیر توجه كنید. قیمت به قدری زیر سطح حمایت باقی‌ می‌ماند كه افراد با نگاه نزولی به سهم را وادار به فروش می‌كند و سپس قیمت به بالاتر از سطح حمایت باز می‌گردد و فروشندگانی كه سهام خود را در قیمت پایین فروخته‌اند از دور خارج می‌كند.

برای دیدن سایز بزرگ روی عكس كلیك كنید

نام: image011.gif
تعداد نمایش: 227
حجم: 14.3 کیلوبایت

حالت دیگری كه ممكن است در ادامه پشیمانی معامله‌گران رخ دهد این است كه سرمایه‌گذاران قیمت جدید را قابل قبول دانسته و بپذیرند. در این حالت قیمت به تغییر خود در راستای گذر{شكستن سطح حمایت / مقاومت} ادامه می‌دهد، یعنی حركت قیمت به سمت بالا اگر گذر از سطح مقاومت رخ داده باشد و به سمت پایین اگر گذر از سطح حمایت رخ داده باشد. یك نمونه از این نوع رفتار قیمتی را در نمودار زیر مشاهده میكنید.
{قرارداد: از این به بعد شكستن سطح حمایت یا مقاومت توسط نمودار قیمت را "گذر" مینامیم}

برای دیدن سایز بزرگ روی عكس كلیك كنید

نام: image012.gif
تعداد نمایش: 235
حجم: 13.1 کیلوبایت

یك راه برای پیش‌بینی انتظارات پس از "گذر" توجه به مقادیر خرید و فروش است. اگر قیمت از سطح حمایت / مقاومت با افزایش زیادی در حجم معاملات گذر كند و پشیمانی معامله‌گران معمولا در مقادیر حجمی كم صورت بگیرد، نتیجتاً انتظارات جدید حكمفرما خواهد شد (یعنی تعداد كمی از سرمایه‌گذاران پشیمان شده‌اند). برعكس، اگر گذر با حجم معاملات متوسط رخ بدهد و عموماً پشیمانی در مقادیر زیاد صورت بگیرد، نشان دهنده این است كه انتظارات تعداد كمی از سرمایه‌گذاران تغییر می‌كند و از نظر اغلب آنها قیمت اولیه قابل قبول است{در این حالت شاهد پدیده برگشت دوباره قیمت به زیر خط روند- یا بالای خط حمایت- خواهیم بود).

تبدیل مقاومت به حمایت
وقتی گذر از محدوده مقاومت با موفقیت صورت بگیرد{یعنی قیمت دوباره به زیر خط مقاومت باز نگردد} این سطح برای ادامه روند قیمت، یك سطح حمایت محسوب می شود. همچنین وقتی گذر از سطح حمایت با موفقیت صورت بگیرد، این سطح تبدیل به سطح مقاومت می‌شود.

نمونه تبدیل شدن سطح مقاومت به سطح حمایت در شكل زیر نشان داده شده است. وقتی قیمت سد مقاومت 45 دلاری را می‌شكند 45 دلار تبدیل به سطح حمایت می‌شود.

این بخاطر ایجاد نسل جدیدی از خریداران است كه در قیمت زیر 45 دلار خرید نكرده‌اند (چرا كه انتظار افزایش قیمت را نداشته‌اند) و اكنون منتظرند كه قیمت به نزدیكی 45 دلار برسد تا خرید كنند{یعنی از قیمت 45دلار حمایت میكنند}.

برای دیدن سایز بزرگ روی عكس كلیك كنید

نام: image013.gif
تعداد نمایش: 239
حجم: 11.2 کیلوبایت

بطور مشابه، وقتی قیمت بطور قطع به زیر سطح حمایت سقوط می‌كند، این سطح عموما تبدیل به سطح مقاومت می‌شود و گذر قیمت از این سطح به سختی صورت می‌گیرد. وقتی كه قیمت به نزدیكی سطح حمایت قبلی (مقاومت فعلی) می‌رسد، سرمایه‌گذاران سعی می‌كنند با فروش سهام خود ضرر خود را كم كنند (به شكل زیر توجه كنید).

برای دیدن سایز بزرگ روی عكس كلیك كنید

نام: image014.gif
تعداد نمایش: 220
حجم: 11.1 کیلوبایت


جمع‌بندی
ما تا آنجایی كه ممكن بود به تشریح عملكرد قیمت، انتظارات سرمایه‌گذار، و حمایت و مقاومت پرداختیم. از تجربه همكاری با سرمایه‌گذاران به این نتیجه رسیده‌ایم كه اغلب سرمایه‌گذاران می‌توانند با توجه به عوامل اصلی ایجاد تغییرات در قیمت سهام یعنی: انتظارات سرمایه‌گذاران و عرضه / تقاضا عملكرد خود را بهبود ببخشند.

1- آنچه در ادامه آمده است خلاصه‌ای كوتاه در مورد مفهوم حمایت / مقاومت است:

قیمت سهام نشان دهنده ارزش بازاری منصفانه‌ای است كه مورد موافقت خریداران (مثبت نگرها) و فروشندگان (منفی نگرها) است.
2- تغییر در قیمت سهام نتیجه تغییر در انتظارات سرمایه‌گذاران در مورد قیمت آتی سهم است.
3- سطح حمایت وقتی به وجود می‌آید كه اتفاق آرا بر این است كه قیمت پایین تر نمی‌رود. این نقطه‌ای است كه در آن تعداد خریداران از فروشندگان بیشتر است.
4- سطح مقاومت وقتی به وجود می‌آید كه اتفاق آرا بر این است كه قیمت بالاتر نمی‌رود. این نقطه‌ای است كه در آن تعداد فروشندگان از خریداران بیشتر است.
5- گذر از سطح حمایت یا مقاومت نشان‌دهنده تغییر در انتظارات سرمایه‌گذاران و جابجایی در نمودار عرضه و تقاضا است.
6- حجم معاملات برای تعیین قدرت واقعی تغییر انتظارات بكار می‌آید.
پشیمانی معامله‌گران معمولا در ادامه گذر از سطح حمایت یا مقاومت وقتی كه قیمت دوباره به سطح قبلی بر می‌گردد رخ می‌دهد.

منبع : سایت سرمایهنوشته شده در تاریخ سه شنبه 28 اردیبهشت 1389 توسط سعید حاج حیدری
درباره وبلاگ
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :