تبلیغات
بورس ژاپن - لندن - امریکا- فارکس - حمایت و مقاومت (Support and Resistance)
فرض كنید كه قیمت سهام حاصل نبرد تن به تن بین خریداران و فروشندگان باشد. خریداران به دنبال بالا كشیدن قیمت و فروشندگان به دنبال پایین كشیدن قیمت هستند. سمت و سوی جابجایی قیمت نشان می‌دهد كه كدام گروه برنده نبرد بوده است.

این حال را می‌توانید با نمودار قیمت شركت Philip Morris كه در شكل زیر نشان داده شده مقایسه كنید. مشاهده می‌كنید كه در طول دوره نشان داده شده قیمت چطور هر بار تا سطح 50/45 دلار پایین آمده است، خریداران كنترل را در دست می‌گیرند و از سقوط بیشتر قیمت سهام جلوگیری می‌كنند. این نشان می‌دهد كه در قیمت 50/45 دلار خریداران احساس می‌كنند كه سرمایه‌گذاری در شركت Philip Morris سودآور است ( و فروشندگان نیز تمایل به فروش پایین‌تر از 50/45 دلار را ندارند). این عملكرد قیمت به حمایت مشهور است چرا كه خریداران از قیمت 50/45 حمایت می‌كنند.

برای دیدن سایز بزرگ روی عكس كلیك كنید

نام: image001.gif
تعداد نمایش: 349
حجم: 25.2 کیلوبایت

مشابه حمایت، سطح مقاومت نقطه‌ای است كه در آن فروشندگان كنترل قیمت را در اختیار می‌گیرند و از افزایش آن جلوگیری می‌كنند.

با توجه به شكل زیر می بینید كه چطور هر بار قیمت تا نزدیك 50/51 می‌آید، و با بیشتر شدن تعداد فروشندگان نسبت به خریداران جلوی رشد قیمت گرفته می‌شود.

برای دیدن سایز بزرگ روی عكس كلیك كنید

نام: image002.gif
تعداد نمایش: 274
حجم: 25.4 کیلوبایت

قیمتی كه در آن دادوستد سهم اتفاق می‌افتد قیمتی است كه در آن یك خریدار و یك فروشنده به توافق می‌رسند كه با هم معامله كنند. این نشان دهنده توافق در انتظارات و توقعات هر دو است. خریداران فكر می‌كنند كه قیمت بالاتر می‌رود و فروشندگان فكر می‌كنند كه قیمت پایین‌تر می‌رود.

سطوح حمایت نشان دهنده قیمتی است كه در آن بیشتر سرمایه‌گذاران اعتقاد دارند كه قیمت بالاتر می‌رود، و سطوح مقاومت نشان دهنده قیمتی هستند كه در آن اكثر سرمایه‌گذاران احساس می‌كنند كه قیمت پایین خواهد رفت.

اما انتظارات سرمایه‌گذاران به مرور زمان تغییر می‌كند! برای مدتها سرمایه‌گذاران توقع نداشتند كه قیمت شركت صنایع Dow از 1000 دلار بیشتر شود (مقاومت شدید نمایش داده شده در شكل زیر گواه این مطلب است). ولی فقط چند سال بعد سرمایه‌گذاران تمایل داشتند كه سهام Dow را حوالی قیمت 2500 دلار معامله كنند.

برای دیدن سایز بزرگ روی عكس كلیك كنید

نام: image003.gif
تعداد نمایش: 267
حجم: 27.6 کیلوبایت

وقتی انتظارات سرمایه‌گذار تغییر می‌كند، عموماً همین قدر ناگهانی عمل می‌كنند. در شكل زیر توجه كنید كه قیمت چگونه از محدوده مقاومت شركت Hasbro خارج می‌شود. همچنین توجه كنید كه گذر از سطح مقاومت با افزایش چشم‌گیری در حجم معاملات همراه است.{ نمودار حجم معاملات بصورت استاندارد زیر نمودار قیمت و به شیوه ستونی رسم میشود. مقیاس زمانی هر دو نمودار قیمت و حجم معاملات یكی میباشد. حجم معاملات در هر روز تعداد سهم مبادله شده در روز مورد نظر است.}

برای دیدن سایز بزرگ روی عكس كلیك كنید

نام: image004.gif
تعداد نمایش: 263
حجم: 27.2 کیلوبایت

وقتی كه سرمایه‌گذاران پذیرفتند كه Hasbro را بالاتر از 20 دلار هم می‌توان خرید و فروش كرد، طبعاً سرمایه‌گذاران بیشتری تمایل به خرید این سهام پیدا میكنند (در نتیجه هم قیمت و هم میزان حجم مبادلات افزایش یافته است). همچنین فروشندگانی كه پیش از این با نزدیك شدن قیمت به 20 دلار سهمشان را میفروختند{و باعث سقوط سهم میشدند} توقع دارند كه قیمت رشد بیشتری داشته باشد و دیگر تمایلی به فروش ندارند.

بوجود آمدن سطوح حمایت و مقاومت شاید قابل توجه‌ترین و تكرارپذیرترین وقایع در نمودارهای قیمت است. شكسته شدن سطوح حمایت / مقاومت{توسط نمودار قیمت} ممكن است بخاطر تغییرات بنیادینی كه بالاتر یا پایین‌تر از انتظارات سرمایه‌گذاران است(مثل تغییر در درآمد، مدیریت، رقبا و ...) باشد یا بخاطر پدیده تشدید روانی(سرمایه‌گذاران با دیدن افزایش قیمت خرید می‌كنند) رخ بدهد.{همانطور كه به یاد دارید در تحلیل تكنیكال} دلایل یك واقعه به اندازه نتایج و آثار آن(روی نمودار قیمت!) اهمیت ندارند. انتظارات جدید منجر به ایجاد سطوح قیمتی جدید می‌شود.

شكل زیر نشان دهنده شكست سطح مقاومت است كه بخاطر تغییراتی در عوامل بنیادی بوجود آمده‌است(پارامترهای فاندامنتال). گذر زمانی رخ داد كه شركت Snapple گزارش درآمد جدیدی، بیش از حد توقع سهامداران را منتشر كرد. اگر دارید از خود سوال میكنید كه ما از كجا فهمیدیم كه گزارش فوق بالاتر از حد انتظار سهامداران شركت بوده است؟ جواب اینجاست: به وسیله تغییرات قیمت به‌وجود آمده پس از ارائه گزارش!

برای دیدن سایز بزرگ روی عكس كلیك كنید

نام: image005.gif
تعداد نمایش: 237
حجم: 9.7 کیلوبایت

بعضی از سطوح حمایت / مقاومت بسیار احساسی هستند. به عنوان مثال در نمودار قیمت زیر در نزدیك قیمت 3000 دلار، توقعات سرمایه‌گذاران زمان زیادی ثابت باقی مانده است و شركت كار سختی را در تغییر انتظارات سهامداران پیش رو داشته و روند تغییر سطح قیمتی به كندی پیش میرود.

برای دیدن سایز بزرگ روی عكس كلیك كنید

نام: image006.gif
تعداد نمایش: 241
حجم: 16.5 کیلوبایت

ادامه دارد . . .


منبع:سایت سرمایهنوشته شده در تاریخ سه شنبه 28 اردیبهشت 1389 توسط سعید حاج حیدری
درباره وبلاگ
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :