تبلیغات
بورس ژاپن - لندن - امریکا- فارکس - ادامه بحث NAV

در پست قبلی مقدمه ای برای محاسبه NAV نوشتیم و حالا به صورت عملی مثال می زنیم :

ابتدای امر شما می بایستی آخرین صورت وضعیت پرتفوی شرکت را از سایت کدال بگیرید . در سایت TSE برای هر نماد در میانهء صفحه اطلاعیه ها آمده که ازین طریق هم می توانید ببینید . شما دو مورد را نیاز دارید اولیه ترازنامه شرکت و دیگری اطلاعات مربوط به صورت وضعیت پرتفو :

در بخش ترازنامه شرکت ومعادن منتهی به ۳۱ شهریور مبلغ حقوق صاحبان سهام را نیاز داریم :

مبلغ حقوق صاحبان سهام برابر با ۲،۰۱۳،۶۶۵ ریال است . همانطور که در بخش اول گفتیم این مبلغ بر حسب بهای تمام شده تاریخی است و ما قصد داریم تا حد ممکن این مبلغ را واقعی کنیم یا به همان خالص دارایی برسیم . کار بعدی رفتن سراغ صورت وضعیت پرتفو است . آخرین صورت وضعیت پرتفو که ماهانه منتشر می شود را از کدال گرفتیم . در صفحهء پرتفوی بورسی وارد می شویم . مبلغی که در گوشهء سمت چپ پایین که به صورت افقی سطر جمع و به صورت عمودی افزایش کاهش نوشته شده است را پیدا می کنیم . در مورد ومعادن این رقم برابر با ۱۰،۴۹۳،۷۹۳ می باشد . رقم مزبور با حقوق صاحبان سهام جمع می شود که عدد : ۱۲،۵۰۷،۴۵۸ ملیون ریال به دست می آید . از تقسیم رقم مزبور بر تعداد سهام شرکت که یک ملیارد و ششصد ملیون سهم است عدد : ۷،۸۱۷ ریال به دست می آید . معنی عدد به دست آمده این است که اگر همین فردا شرکت قصد فروش کل دارایی های خود را داشته باشد حداقل به ازای هر سهم ۷،۸۱۷ ریال به سهام دار تعلق خواهد گرفت . با توجه به اینکه ومعادن در سهام و اوراق بهادار سرمایه گذاری کرده است و اینها اوراقی هستند که سریع قابلیت نقد شدن دارند فرض می کنیم که یک سال مالی به طول بینجامد که شرکت کل دارایی های را نقد کند و با توجه به سود بانکی که معادل با ۱۴.۵ ٪ است عدد به دست آمده را در ما به تفاوت نرخ بانکی با عدد یک ضرب می کنیم یعنی ۷،۸۱۷*۸۶.۵ = ۶،۷۶۲ ریال به دست می آید . نتیجه اینکه به لحاظ NAV قیمت سهم باید به محدوده ۶۷۰ تومان برسد . حالا می رویم سراغ بحث ذخیره کاهش ارزش ...

ازان جهت که شرکت ها نمی دانند طی سالی که در پیش روی آنهاست بر روی سرمایه گذاری هایی که کردند سود می کنند یا ضرر بخشی از سود خود را به عنوان ذخیره در نظر می گیرند و به قولی برای خودشان هزینه فرضی ایجاد می کنند . مثلا" اگر ۱۰۰ تومان سود آنهاست فرض می کنند که سهم هایشان فلان مبلغ افت می کند و به جای سود ۱۰۰ تومانی ۷۰ تومان اعلام می کنند . این موضوع در مورد ومعادن هم صدق می کند . در صورت وضعیت پرتفو ٬ این شرکت ۵۰۲،۲۹۹ ملیون ریال ذخیره کاهش ارزش در نظر گرفته است که با توجه به سود بسیار بالای که ومعادن از محل رشد زیر مجموعه ها برده است ما اطمینان داریم که امسال ومعادن ضرر نخواهد کرد و اطمینان داریم که این ذخیره یا همان هزینهء فرضی به سود دورهء جاری برگشت خواهد خورد . نتیجه اینکه برای راحت کردن کار مبلغ مزبور را بر تعداد سهم تقسیم می کنیم اما برای محاسبه دقیق باید مالیات هم ازان کسر شود . در نتیجه ما :

۵۰۲،۲۹۹،۰۰۰،۰۰۰ را بر تعداد سهام که ۱،۶۰۰،۰۰۰،۰۰۰ سهم از تقسیم کرده و به رقم ۳۱۳ ریال می رسیم . این عددی است که شرکت امسال باید به سود برگشت دهد یعنی ومعادن در پایان سال سودی بالای ۱۰۰ تومان خواهد داشت . اگر ارزش ذاتی هر سهم را محاسبه کنید خواهید دید که نسبت قیمت به درآمدی که برای این سهم باید در نظر گرفته بشود با توجه به شرایط بسیار خوبی که دارد بالغ بر ۸ خواهد بود که ۸۰۰ تومان را به تصویر می کند و در این صورت می توان امیدوار بود که اگر جو بازار مثبت باشد تا پایان سال قیمت ملی مس ٬ کچاد و کگل رشد داشته باشند و NAV هم به محدودهء ۹۰۰ تومان نزدیک شود . هرچند NAV قاعدتا عددی بالاتر از قیمت سهم باید باشد اما با توجه به امکان سودآوری شرکت دستیابی به قیمت بالاتر از NAV فعلی عجیب نیست . حالا شما می توانید همهء سرمایه گذاری ها را با همین روش بررسی و بفهمید در چه وضعی هستند مثلا" احتمال اینکه وصنعت مجبور به تعدیل منفی بشود بالاست حالا ببینیم در صورت وضعیت جدید چه شرایطی پیش می آید و محاسبه کنیم که احتمال تعدیل منفی تا چه حد وجود دارد .
نوشته شده در تاریخ شنبه 9 مهر 1390 توسط سعید حاج حیدری
درباره وبلاگ
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :