تبلیغات
بورس ژاپن - لندن - امریکا- فارکس - NAV را چطو محاسبه کنم ؟

NAV مخفف  NET ASSET VALUE هست . معنی فارسی اول میشه خالص ارزش دارایی ها !

در معادله اساسی حسابداری دارایی ها = بدهی + حقوقی صاحبان سهام است ...

یعنی اگر مجموع دارایی های شرکت الف ۱۰۰۰ ریال و مجموعه بدهی های آن ۸۰۰ ریال باشد ٬ قطعا" حقوق صاحبان سهام شرکت ۲۰۰ ریال خواهد بود . در کشور ما دارایی و بدهی به ارزش تاریخی در حساب ها ثبت می گردد . به این معنی که اگر شرکت الف زمینی را پنج سال قبل به مبلغ ۵۰۰ تومان خریده باشد ٬ وقتی می خواهد مجموع دارایی ها خود را نشان بدهد به این کار ندارد که امروز قیمت این زمین چقدر است و همان ۵۰۰ تومان را منظور می کند .

فرض کنید دارایی های شرکت الف از ۲ مولفه تشکیل شده باشد :

موجودی نقد ۵۰۰ ریال - زمین ۵۰۰ ریال ! حال آنکه زمین خریداری شده به مبلغ یا ارزش تاریخی زمان خرید که پنج سال پیش است در حساب ها آمده و اگر فرض کنیم زمین امروز به ۱۰۰۰ تومان رسیده باشد ارزش واقعی دارایی ها ۱۵۰۰ تومان است .

با توجه به اینکه همیشه دارایی = بدهی + حقوق صاحبان سهام است به این نتیجه مهم می رسیم که در وضع فعلی مجموع حقوق صاحبان سهام نیز ۵۰۰ تومان رشد یافته به این صورت :

۱۵۰۰ = ۸۰۰ +۷۰۰ ----> در اینجا ۷۰۰ همان حقوق صاحبان سهام است .

اگر ما ترفندی را به کار بریم که ارزش واقعی دارایی ها و بدهی ها را محاسبه کنیم تفاضل اعداد به دست آمده خالص دارایی های ما یا حقوق واقعی سهامداران است که اگر تقسیم بر تعداد سهم بشود ما می فهمیم که هر سهم شرکت واقعا" چقدر می ارزد !

در بخش بعدی تحلیلی ارایه می دهیم تا به صورت کاربردی این موضوع را درک کنید و بتوانید شرکت های سرمایه گذاری را با توجه به صورت وضعیت پرتفو خودتان تحلیل کرده و ارزش سهام آنرا به دست آورید .
نوشته شده در تاریخ شنبه 9 مهر 1390 توسط سعید حاج حیدری
درباره وبلاگ
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :