تبلیغات
بورس ژاپن - لندن - امریکا- فارکس - NAV
 تعریف :  به خالص ارزش روز داراییهای شرکت , صندوق سرمایه گذاری و هرنوع مجموعه ایی که درزمینه اقتصادی فعالیت می نماید NAV   می گویند .  

 کاربرد :  برای ارزیابی عملکرد شرکت به ویژه شرکتهای سرمایه گذاری , ارزش گذاری قیمت سهام , ارزش گذاری و ارزیابی صندوق سرمایه گذاری مشترک و سایر موارد مفید جهت سرمایه گذاری استفاده می گردد .

 نحوه محاسبه  NAV: ازحاصل تفریق جمع داراییها و بدهی های شرکت بدست می آید . البته در مورد سرمایه گذاریها می بایست این سرمایه گذاریها به ارزش روز محاسبه گردند . همچنین NAV  هر سهم نیز از تقسیم خالص ارزش روز داراییهای شرکت تقسیم بر تعداد سهام آن بدست می آید . 

 

مبنای تحلیل با : NAV

 در رویکرد تحلیلی , درصورتیکه سرمایه گذاریهای کوتاه مدت و بلند مدت در ترازنامه وجود داشته باشد , به طور طبیعی قیمت تمام شده  سرمایه گذاریها با ارزش روز آنها و ارزش روز بدهیها  دارای اختلاف می باشد .  بنابراین در محاسبه خالص ارزش روز داراییهای شرکت می بایست سرمایه گذاری های شرکت به ارزش روز نشان داده شوند . همچنین مبلغ ذخیره کاهش ارزش از سرمایه گذاریهای بلند مدت شرکت کسرگردد .

اما نکته مهم در محاسبه خالص ارزش روزداراییهای شرکت , مسئله وجود سرمایه گذاریهای خارج از بورسی در ترازنامه شرکت می باشد که معمولا این دارایها فاقد نرخ بندی مشخص می باشند . در رویکرد کارشناسی ویژه می بایستی تک تک سرمایه گذاریهای خارج از بورس را طبق استانداردهای حسابداری ارزیابی نمود و مابالتفاوت ارزش روز و بهای تمام شده آن را به جمع داراییهای شرکت اضافه نمود .

 نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 9 شهریور 1390 توسط سعید حاج حیدری
درباره وبلاگ
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :